close
تبلیغات در اینترنت
روانشناسی کودکان

ندای مشاور

روانشناسی کودکان
امروز جمعه 31 خرداد 1398
... ...

آخرين ارسالي هاي انجمن

چرا بچه‌ها کم‌رو می‌شوند؟

   

چرا بچه‌ها کم‌رو می‌شوند؟

از آن کلمات جادویی است که انگار آدم را سنگ می‌کند آن هم نه برای یک لحظه که برای همه عمر؛ خصوصاً اگر در زمان کودکی زیاد آن را شنیده باشیم.

از آن کلمات جادویی است که انگار آدم را سنگ می‌کند آن هم نه برای یک لحظه که برای همه عمر؛ خصوصاً اگر در زمان کودکی زیاد آن را شنیده باشیم.
خودش است! همان که می‌خواهید؛ با قد کشیده و چشمان نجیب. شاغل و کمک خرج زندگی است و تحصیلکرده و همسطح خودت است. لابد همسر مناسبی خواهد بود اما تا به او فکر می‌کنی دستهایت عرق می‌کند و به سمتش که می‌روی داغ می‌شوی. لغزش عرق از تیره پشتت را حس می‌کنی. قلبت انگار جایی توی گلویت گیر کرده است. نفست بالا نمی‌آید و حتی یک کلمه هم نمی‌توانی بگویی. مدتی است می‌خواهی به دختر مورد علاقه‌‌ات بگویی دوستش دارید و قصد ازدواج دارید اما هر بار که خواسته‌اید این کار را بکنید نتوانسته اید. حالا دیگر چه فایده دارد؟ اگر به او نزدیک شوید هم نمی‌توانید حرفتان را بزنید. تمام چیزهایی که با خودتان تمرین کرده بودید تا به او بگویید از ذهنتان پریده است. پاهایتان سست می‌شود و پشت نخستین دیوار متوقف می‌شوید. حالا از خودتان بدتان می‌آید. این دفعه اول نیست که کم رویی شما را از پیشرفت باز داشته است و نگذاشته است به خواسته هایتان برسید. با تمام وجود دلتان می‌خواهد چنین نباشید اما چه باید کنید؟

خیلی از انسانهای کم‌رو همانهایی هستند که در دوران کودکی بیش از اندازه کنترل شده‌اند و به آنها قبولانده‌اند که به اندازه کافی خوب نیستند یا نمی‌توانند کارها را بخوبی انجام دهند.

سمیه اشرفی روانشناس و مشاور خانواده در مورد این مشکل می‌گوید: <کم‌رویی برای شخص شرایطی پـدیـدمی آورد که جلوی ایفای نقش در موقعیت‌های اجتماعـی و بیان دلمشغولی‌ها و درخواست ازدواج از شخص مــورد علاقه را می‌گیرد.

وی می‌افزاید که انگار در درون این افراد یک شخص بزرگ سرزنشگر هست که می‌خواهد جلوی پیشرفت آنان را بگیرد و هروقت که این شخص بخواهد خود را مطرح کند، او را از صحنه عقب می‌کشد.

این روانشناس کم‌رویی را عامل عقب ماندن این افراد در تحصیل، شغل، ازدواج و خیلی از مناسبات اجتماعی و خانوادگی می‌داند و می‌افزاید: گاه این افراد حقوق خود را نیز نمی‌توانند مطالبه کنند.

از خودت بیرون بیا

دنیا آنقدر‌ها که فکر می‌کنید کوچک نیست. از خود بیرون آمدن نخستین گام برای مبارزه با کم‌رویی است. البته اگر بخواهید با خودتان مبارزه کنید و موقعیت‌هایی که خودتان از خود سلب می‌کنید را باز پس بگیرید.

برای این کار پیش از همه باید سعی کنید اجتماعی‌تر باشید. هرچقدر بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنید، در برقراری ارتباط موفق‌تر خواهید شد.

حضور در بـاشگاه، کلاسهای ورزشی، انجمن‌های دانشجویی و فعالیت‌های خیریه می‌تواند دامنه دوستان شما را گسترش دهد و بزودی متوجه می‌شوید حرف زدن و مطرح کردن خود، آنقدر‌ها هم کار دشواری نیست.

دسته بندي: روانشناسی کودکان,

درمان کمرویی کودک

اعتماد به نفس و تثبیت شخصیت

درمان کمرویی کودک

کمرویی یک اختلال رفتاری است که از کودکی آغاز می شود و در احساس فرد از خود و محیط اطراف تأثیر منفی ایجاد می کند. کمرویی، یک صفت فردی است که به خاطر ترس، احتیاط کاری و نداشتن اطمینان حاصل می شود. فرد کمرو هوشیارانه از مواجهه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام کاری همراه آنان بیزار است و در گفتار یا کردار خود ملاحظه کار، از ابراز وجود بیزار و به طور محسوسی ترسو است. ممکن است فرد کمرو کناره گیر، بی اعتماد و مشکوک باشد. فرهنگ لغت، کمرویی را به عنوان ناراحت بودن در حضوردیگران تعریف می کند و به طور کلی شرایط پیچیده ای است که آثار مختلفی از ناراحتی مختصر تا ترس بی مورد از مردم و روان رنجوری حاد بر جای می گذارد. ...

دسته بندي: روانشناسی کودکان,

پرخاشگری و دلایل آن در كودكان

پرخاشگری و دلایل آن در كودكان

مانند اغلب رفتارها، پرخاشگری هم رفتاری آموختنی و اكتسابی است. از محیط دریافت می‌شود، شكلی كه می‌توان آن راتقویت یا تضعیف كرد. در مورد كودكان مسئله بسیار حساس است، چون مانند تمام مطالبی كه در كودكی آموخته می‌شود، رفتار پرخاشگرانه می‌تواند به شكلی ریشه‌دار و به شكل رفتار آموخته شده در وی تثبیت شود. كودكانی كه سرمشق‌های پرخاشگر داشته‌اند، غالباً نسبت به دیگر كودكان پرخاشگرترند، این سرمشق‌ها می‌توانند والدین، افراد خانواده، شخصیت‌های محبوب كودك و حتی شخصیت‌های فیلم یا كارتون‌های خشن و با ریتم نامنظم باشند... تحقیقات در این مورد نشان می‌دهد پسرهایی كه برنامه‌های خشن اعم از فیلم و كارتون‌های خشن را دوست دارند، در ارتباطات فردی خود نیز با خشونت بیشتری رفتار می‌كنند. در حالی كه پسرهایی كه برنامه‌های فاقد خشونت را ترجیح می‌دهند هم رفتار متعادل‌تر و دور از خشونتی دارند. در بین دخترها هم گرایش و تمایل كمتری به مشاهده خشونت وجود دارد و به همین نسبت تقلید رفتار پرخاشگرانه هم كمتر است. در جوامعی كه رفتار خشونت‌آمیز در میان زنان شایع یا پسندیده نباشد، طبیعتاً در برنامه‌های تلویزیون هم سرمشق‌های خشونت در قالب الگوی زن خشن كمتر است یا اصلاً وجود ندارد. به همین جهت احتمالاً سرمشق خشن و پرخاشگر نداشتن برای دخترها باعث تمایل كمتر دختران به خشونت می‌شود. به ویژه اینكه در چنین جوامعی رفتار خشونت‌آمیز در میان دختران تنها تقویت بلكه تشویق هم نمی‌شود.

دسته بندي: روانشناسی کودکان,

اهميت ماههاي حساس رشد کودکان

اهميت ماههاي حساس رشد کودکان

نوزاد

ياددهي و ياد گيري از همان اوان کودکي شروع مي‌شود. مرحله ي رشد مغز کودک در طول ماه‌هاي اول زندگي، مرحله ي بسيار حساسي است که در چگونگي ياد گيري تمامي سال‌هاي عمر او اثر مي‌گذارد. در اين ماه‌ها مغز کودک به سرعت زيادي رشد مي‌کند و اين مرحله درست زماني است که پدر و مادر، هشيار و آگاه با فعاليت‌هايي بسيار ساده‌ و برقراري ارتباط‌هاي اثرگذار مي‌توانند چگونگي ياد گيري فرزند دلبندشان در سال‌هاي ‌آتي را به خوبي رقم بزنند و تاثيرات ماندگار خود را بر ذهن و مغز او برجاي بگذارند. آنچه در اين مقاله مي‌آيد ، بيان‌گر مطالبي است که به نوعي با رشد و ياد گيري کودک و امور مرتبط با ياد دهي و آموزش به او سرو کار دارد...

دسته بندي: روانشناسی کودکان,

اختلالات خواب در کودکان

شاید شما هم با کودکانی که شبها درست نمی خوابند برخورد کرده باشید. خواب از اولین پدیده هایی است که در اثر تغییرشرایط محیطی دچار اختلال می شود گاهی ناراحتی های محیطی  که باعث اضطراب و تشویش کودک شده یا موجب ناکامی خواسته ها وعدم ارضا نیازهای اساسی  او می‌گردد ،خواب وی را مختل می کند ....

دسته بندي: روانشناسی کودکان,