close
تبلیغات در اینترنت
مسائل جنسی

ندای مشاور

مسائل جنسی
امروز جمعه 31 خرداد 1398
... ...

آخرين ارسالي هاي انجمن

انحرافات جنسی (5) یادگارخواهی fetishism

در یادگارخواهی کانون میل جنسی معطوف به اشیایی نظیر کفش، دستکش، جوراب شلواری وجوراب است که ارتباط نزدیکی با بدن آدمی دارد. یادگار خاص مربوط به شخصی است که در کودکی با فرد بیمار ارتباط نزدیک داشته است وکیفیتی دارد که شخص مورد علاقه، مورد نیازیا حتی آسیب رسان را تداعی می کند. معمولااختلال در دوره نوجوانی شروع می شود هرچند یادگار ممکن است دردوران کودکی تثبیت شود. این اختلال پس از استقرار معمولا به صورت مزمن درمی آید. فعالیت جنسی ممکن است مستقیما معطوف به خود یادگار( مثل خودارضایی با کفش یا داخل آن) ویا ممکن است یادگار دررابطه جنسی به کار گرفته شود ( مثلا تقاضا از شریک جنسی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند) این اختلال منحصرا درمردها دیده می شود.( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

ملاک های تشخیصی برای یادگار خواهی: الف) در طول یک دوره حد اقل 6 ماهه امیال جنسی، تخیلات بر انگیزنده شدید جنسی یا رفتارهای مربوط به کار برد اشیاء بی جان (مثل لباس زیر زنانه ) دیده می شود. ب) تخیلات امیال جنسی یا رفتارها سبب ناراحتی چشمگیر بالینی ویا اختلال در عملکرد اجتماعي، شغلی یا سایر حوزه های مهم کارکردی شخص می شود. پ) اشیاء یادگار تکه هایی از لباس های زنانه که در مبدل پوشی بکار می رود (مثل یادگار خواهی همراه مبدل پوشی ) یا وسیله تحریک لمسی (مانند ویبراتور) نیست . ( کاپلان ، سادوک ، 2007؛ ترجمه رضاعی، 1387)

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,

انحرافات جنسی3 (pharaphilia) بچه بازی (pedophilia )

اگر فرد مرتکب در اواخر نوجوانی رابطه جنسی مستمری با یک کودک 12 یا 13 ساله داشته باشد این تشخیص مطرح نمی شود. اکثر موارد سوءاستفاده جنسی کودکان به دستمالی آلت تناسلی یا رابطه جنسی دهانی مربوط می شود. رابطه جنسی مهبلی یا مقعدی با کودکان شایع نیست مگر در  موارد زنا با محارم . ( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

ملاک های تشخیصی برای بچه بازی: الف) در طول یک دوره حد اقل 6 ماهه و بصورت شدید ومکرر، رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده جنسی مربوط به رابطه جنسی با یک کودک یا کودکان زیر سن بلوغ (عموما 13 سال به پایین ) وجود دارد. ب) فرد براساس این تمایلات جنسی عمل کرده است، یا تمایلات جنسی یا خیال پردازی ها سبب ناراحتی بارز یا مشکلات بین فردی شده اند. پ) شخص حد اقل 16 سال سن دارد ودست کم 5 سال از کودک یا کودکان ذکرشده درملاک الف بزرگتر است. توجه:فردی را که درسنین اواخر نوجوانی است وبا فرد 12 یا 13 ساله رابطه جنسی دارد جزو این اختلال محسوب نکنید. متخصص بالینی باید با استفاده از یکی از این  سه تصریح کننده، نوع بچه بازی را مشخص کند. این سه تصریح کننده عبارت اند از: الف) الگوی برانگیختگی ( گرایش جنسی به افراد مذکر، گرایش جنسی به افراد مونث، گرایش جنسی به افراد متعلق به هر دو جنس )،ب ) محدود بودن رفتار جنسی به محارم،ج ) محدود بودن گرایش جنسی به کودکان ( نوع انحصاری )، در برابر گرایش جنسی به زنان بالغ ( نوع غیر انحصاری ). ( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,

انحرافات جنسی 2 - شناخت انحراف جنسی

انحرافات جنسی یا (پارافیلیاها) اعمال یا محرک های جنسی هستند که از رفتار های جنسی بهنجار فاصله دارند، اما در برخی افراد برای دست یابی به انگیختگی وارگاسم ضرورت  دارند. این افراد لذت جنسی را تجربه می کنند، اما نمی توانند به محرک های شهوانی بهنجار پاسخ دهند. تمایلات ورفتار جنسی منحرفانه محدود به اعمال یا محرک های منحرفانه بخصوصی هستند. برخی افراد به صورت گاه به گاه رفتار منحرفانه را امتحان می کنند( مانند دوره های ناشایع طناب پیچی درهنگام فعالیت جنسی یا مبدل پوشی) اما می توانند به محرک های شهوی معمول تر نیز پاسخ دهند در این افراد تشخیص انحرافات جنسی گذاشته نمی شود. دامنه انحرافات جنسی از رفتارهای تقریبا طبیعی، تا رفتارهای مخرب  یا آسیب رسان برای فرد یا هردو شریک جنسی، و درنهایت تا رفتارهایی که سبب آسیب و تهدید کامل جامعه می شوند، متغیر است. .( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,

انحرافات جنسی 1 - مفهوم شناسی انحراف جنسی

به خاطر پيشينه تاريخي، فرهنگي، مذهبي و شرعي كه دارد، عرصه جنسيت و رفتار جنسي به صورت يك تابو درآمده است، كه صحبت كردن و نوشتن در مورد آن كار چندان ساده اي نيست. اما به دليل اهميتي كه  غريزه جنسي،و ارضاي صحيح و متعادل از آن در مسير مطلوب و پذيرفته شده عقل و شرع و در يك كلام "سلامت جنسي"در زندگي انسان دارد، ورمز سعادت بشريت در دنيا و آخرت مي باشد، در اين نوشتار برآنيم كه ابتدا مفهوم مبهم آميز انحراف جنسي را از منظر ديدگاه هاي مختلف( اسلام، اخلاق، روان شناسي، جامعه شناسي و زيست شناسي ) مورد برسي قرار دهيم و به اين موضوع  بپردازيم كه آيا مي شود به يك تعريف جامع و مانع از انحراف جنسي رسيد يا نه. بعد به شايع ترين انحرافات جنسي كه بچه بازي و عورت نمايي مي باشد پرداخته ميشود، و نيز به يادگار پرستي كه بيشتر از  ديگر انحرافات جنسي در مردها ديده مي شود،و همچنين نيز عورت نمايي و تماشاگري جنسي، كه گفته مي شود بيماريمرد ها مي باشند، و چرايي آن كه چرا در مردان، مي پردازيم. و در آخربه ديگر انحرافات جنسي به طور خلاصه مي پردازيم، و چرا خلاصه؟ به دو دليل؛ يكي اينكه، سبب شناسي  و خصوصاٌ درمان ديگر انحرافات جنسي نزديك به انحراف بچه بازي، عورت نمايي و يادگار پرستي مي باشد، و دليل دوم هم اين است كه اگر بخواهيم به طور كامل به همه مطالب بپردازيم در اين نوشتار نمي گنجد به هر حال به قول شاعر؛

آب درياها را اگر نتوان كشيد            هم به قدر تشنگي بايد چشيد

و در آخر نيز بايد اضافه كنم كه مطالبي كه در اين جابه روي صفحه نگارش  مي شود، خصوصاٌ مطالبي كه ديدگاه اسلام را در باب انحرافات جنسي مي رساند و شرح آن خواهد رفت، همه مطالب در باب انحرافات جنسي به نحو اكمل و آن طور كه بايد و شايد باشند نيستند، و بايد گفت اطلاعاتي كه هر پژوهشگر و گردآورنده بدست مي آمورد، بر مي گردد به شناخت هر پژوهشگر و گردآورنده از موضوع ، كه بسته به استعداد، كوشش و رغبتي كه به تحقيق و تفحص پيرامون موضوع مربوطه دارد و به خرج مي دهد، اطلاعاتي را بدست مي آورد، كه كامل نمي باشند و ما هم از اين امر مستثني نيستيم. به هر حال؛

به قدر روزنه افتد به خانه، نور قمر اگر به مشرق و مغرب ضياش عام بوٌد

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,

انحرافات جنسی 4 - عورت نمایی

انحرافات جنسی 4 عورت نمایی یا نمایشگری

خودارضایی در ضمن عمل یا پس ازآن انجام می گیرد. ملاک های تشخیصی "DSM-IV-TR" برای نمایشگری : الف) درطول یک دوره حد اقل 6 ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عود کننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای نمایش آلت تناسلی به یک بیگانه غیر منتظر روی میدهد. ب) شخص بر اساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند، یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

محيط هايي كه افراد عورت نما در آنها خود را به نمايش مي گذارند فرق مي كنند. آنها معمولا جلوي مدارس دخترانه يا كليسا ها، در بين جمعيت، ودر پارك ها عورت نمايي مي كنند، امكان دارد فرد عورتنما در اين محيط ها وانمود كند كه مشغول ادراركردن است. گاهي آنها در يك فروشگاه بزرگ فقط باراني بر تن مي كنند، سوتي را بر ميدارند، ودرآن مي دمند، وزماني كه خريداران زن به جهت سوت زننده نگاه مي كنند، باراني خودرا باز مي كنند؛ يا با آلتي  كهبه حالت نعوظ درآمده است به پنجره خانه ضربه مي زنند وخود را به نمايش مي گذارند؛ يا كنار يك زن در سينماي تاريك مي نشينند واستمناء مي كنند. (روزنهان،سلیگمن سیدمحممدی،1380)

افرادیکه این انحراف نمایشگری در آنها به صورت خفیف وجود دارد افرادی هستند که با پوشیدن لباسهای عجیب وغریب یا انتخاب رنگهای تند و زننده، وهمچنین با بیرون گذاشتن قسمتی از بدن خود از قبیل؛ سینه و غیره خود را در معرض تماشا و نظاره دیگران قرار می دهند و در ضمن اینکه با این عمل موجبات تحریک جنسی خود را فراهم می کنند، و دیگران را نیز تحریک می کنند.(انصاری،1371)

نشان دادن اندامهاي تناسلي يا بدن عريان در مكان عمومي، بر حسب اينكه اين عمل توسط يك مرد انجام شده باشد يا يك زن، توسط جامعه به صورت كاملا متفاوتي برداشت مي شود. چنانچه يك مرد در مقابل زني بي خبر لباس خود را در آورد، او عورت نما و زن قرباني محسوب مي شود. در صورتي كه يك زن در مقابل مردي بي خبر عريان شود، مرد تماشاگر جنسي و زن دوباره قرباني قلمداد مي شود. به همين دليل، عورت نمايي و تماشاگري جنسي عمدتا اختلالهاي مردانه و جرمهايي هستند كه غالبا مردان را به آنها متهم مي كنند. (روزنهان،سلیگمن سیدمحممدی،1380)

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,