close
تبلیغات در اینترنت
انتخاب همسر ايده آل

ندای مشاور

انتخاب همسر ايده آل
امروز سه شنبه 28 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

انتخاب همسر ايده آل

انتخاب همسر ايده آل يا...

نکته ي کليدي در انتخاب همسر مناسب اين است که بدنبال شخصي با «شخصيت» و «منش» خوب باشيد نه فردي که تنها از محبوبيت برخوردار است. اکثر ما در ابتدا جذب کساني مي شويم که يک ويژگي شاخص شخصيتي دارند: توانائي آنها در خنداندن ما، نرمي و لطافت آنها، علاقه به دوچرخه سواري و... . در حاليکه هر يک از اين ويژگي ها مي توانند لذت بخش نيز باشند . اما در خوشبختي شما تعيين کننده نيستند.

 

پرسش: براي انتخاب همسر،  معمولاً چه کساني مورد توجه شما قرار مي گيرند؟


پاسخ: «يک شخص شوخ طبع» ، «کسي که عاشق طبيعت و بيرون رفتن باشد» ، «کساني که از مسافرت و غذاهاي خوب، لذت ببرند.»


«مشکلتان اين است که بدنبال «ويژگيهاي شخصي» هستيد؛  در حالي که مي بايست بدنبال «شخصيت» باشيد».


نکته ي کليدي در انتخاب همسر مناسب اين است که بدنبال شخصي با «شخصيت» و «منش» خوب باشيد نه فردي که تنها از محبوبيت برخوردار است. اکثر ما در ابتدا جذب کساني مي شويم که يک ويژگي شاخص شخصيتي دارند: توانائي آنها در خنداندن ما، نرمي و لطافت آنها، علاقه به دوچرخه سواري و... . در حاليکه هر يک از اين ويژگي ها مي توانند لذت بخش نيز باشند . اما در خوشبختي شما تعيين کننده نيستند.


اين منش و رفتار يک شخص است که تعيين مي کند آن فرد چگونه با خود، شما و در نهايت روزي با بچه هاي شما رفتار خواهد کرد.


منش و رفتار، زير بنا و اساس هر رابطه ي سالم است. چنانچه رابطه را يک «کيک» فرض کنيم، ويژگي هاي شخصي مانند خامه و افزودنيهاي روي کيک و «منش» و شخصيت فرد به مثابه خمير مايه ي کيک مي باشد.


در اين مجموعه مقالات شش ويژگي بنيادي را که مي بايست در شخصيت همسر خود بدنبالش باشيد، به شما معرفي مي کنيم. اين ويژگي ها واحدهاي ساختماني يک شخصيت و منش خوب محسوب مي شوند. به جاي پرسيدن اين سؤال که: «آيا همسرم مرا دوست دارد؟»مي بايست از خودتان بپرسيد که: «آمادگي و قابليت او در عشق ورزيدن چه ميزان است؟» همين و بس. نکته ي مهم: به خاطر داشته باشيد که هر آنچه را که مي خوانيد در ارزيابي خود و خصوصيات شخصي خودتان نيز به کار بنديد!


تعهد به رشد شخصي


چنانچه بتوانيد کسي را بيابيد که به رشد شخصيتي خود و ديگري متعهد و پايبند باشد، از همان ابتدا بسياري از مشکلاتي را که عده ي کثيري از زوج ها با آن روبرو هستند ، نخواهيد داشت.


تعهد به رشد شخصي به اين معناست که:  همسرتان متعهد مي شود که تا سرحد امکان براي اينکه همسر بهتري باشد، بياموزد. هنگامي کسي را دوست دارد که براي رشد، شکوفائي و تحول شخصي او ارزش و بهاي زيادي قائل است. در نتيجه به سهولت و آساني رابطه تان از همان ابتدا تضمين شده است.


صرف نظر از اينکه بگو مگوي کوچکي است يا يک بحران بزرگ، مي بايست که همسرتان مايل باشد که با استفاده از تمامي منابع موجود به منظور اين مهم که چگونه همسر مهربان تر و دلسوزتري باشد، بياموزد و ياد بگيرد.


همسر متعهد به رشد شخصي  مايل است که به اشکال مختلف از قبيل: کتاب، نوار، سخنراني، سمينار و در صورت لزوم مشاوره و روانکاوري، کمک و راهنمايي دريافت کند. بسياري از روابط هنگامي که يکي از طرفين نياز به اصلاحات را تشخيص داده ولي ديگري از همکاري سرباز مي زند، دچار بحران مي شوند. اين چيزي است که مي بايست در ابتداي رابطه به آن توجه داشته باشيد.  زيرا روزي چشم باز کرده و مي بينيد در يک بحران خانوادگي همسرتان عقيده اي به مشاوره ندارد و يا لجبازتر از آن است که يک کتاب بدست بگيرد و راجع به اينکه چگونه مي توان يک رابطه را نجات داد، چيزهائي بياموزد.


اين برنامه ريزي احساسي و يا کوله بار احساسات حل و فصل نشده ي ما نيست که باعث شکست روابط مي شود، بلکه انکار و ناديده گرفتن آنهاست که منجر به تخريب روابط مي شود. در اينجا منظوراين است که  همسرتان مي بايست  اين موضوع را که او نيز با معلوليت ها و نقائصي به رابطه آمده است،  بپذيرد. خواهيد ديد که اين خضوع رابطه ي شما را از اينکه به يک ميدان نبرد تبديل شود، بازخواهد داشت. مهم است، کسي را پيدا کنيد که نه تنها به بزرگ شدن و رشد شخصي علاقمند است، بلکه در اين راستا کاري نيز صورت مي دهد.


سؤالاتي که مي توانيد در رابطه با «تعهد به رشد شخصي» از همسرتان بپرسيد:


1- ظرف ده سال گذشته در رابطه با عواطف و احساسات خود چه چيزي آموخته ايد؟ اين آموخته هايتان چه تغييراتي را در شما ايجاد کرده اند؟


2- از روابط گذشته ي خود چه آموخته ايد؟ در روابط فعلي خود تا چه حد متفاوت عمل مي کنيد؟


3- بزرگترين نقاط ضعف شما کدامند و فکر مي کنيد منشاء و خاستگاه آنها چيست؟


4- چنانچه از  همسر قبلي شما پرسيده شود که بزرگترين شکايت هاي خود را از شما بيان کند، چه خواهد گفت؟ آيا با نظر او موافقيد يا خير؟


5- هنگامي که در گذشته، شما و يا روابطتان دچار بحران مي شدند، از چه منابعي کمک مي گرفتيد؟ (کتاب، مشاوره، روانکاوي و..) آيا مفيد واقع مي شدند؟


6- ظرف پنج سال آينده، مي خواهيد چه تغييراتي کرده باشيد؟ مايليد از چه بخشها و يا چه ويژگيهائي از خود رهائي يابيد؟ خصوصياتي که مايليد واجد آنها باشيد کدامند؟


ادامه دارد...


منبع:کتاب آيا تو ان گمشده ام هستي، نوشته باربارا آنجليس- با تغيير و تلخيص


سایت تبیان

http://mohsenazizi.blogfa.com/post-2261.aspx

 

دسته بندي: ازدواج,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی