close
تبلیغات در اینترنت
پیشگیری از بارداری (کاندوم)

ندای مشاور

پیشگیری از بارداری (کاندوم)
امروز چهارشنبه 01 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

پیشگیری از بارداری (کاندوم)

جلوگیری از بارداری

 

کاندوم (غلاف)

 

کاندوم (غلاف) یک روش جلوگیری از بارداری ناخوسته است که بصورت فیزیکی مانع رسیدن اسپرم مرد به تخمک زن می شود. کاندوم انواع مردانه و زنانه دارد که نوع مردانه آن بصورت شایع تری مورد استفاده است.اکثر کاندوم‌های مردانه که از لاتکس ساخته شده‌اند می‌توانند ... در مقابل بیماریهای مقاربتی از جمله ایدز نیز محافظت ایجاد کنند. بنابراین همیشه از کاندوم‌هایی از جنس لاتکس استفاده نمایید. برای کسانی که به لاتکس حساسیت دارند، کاندوم‌های مردانه و زنانه از جنس پلی اورتان وجود دارند که می‌توانید از بازار تهیه نمایید.

کاندوم مردانه چیست و چگونه مصرف می شود؟

کاندوم مردانه از لایه نازکی از لاتکس (نوعی پلاستیک) ساخته شده است که بر روی آلت مردانه کشیده می‌شود. کاندوم همانند آلت در حالت نعوظ، گرد و استوانه ای شکل است که از یک طرف باز است و از طرف دیگر بسته است. در سمت باز این استوانه یک حلقه کامل پلاستیکی و جود دارد. کاندوم در ابتدا به دور این حلقه پیچیده شده است و در بسته بندیهای 3 تا 12 عددی بدون نسخه به فروش می رسد. کاندوم ها از نظر اندازه، ضخامت، رنگ، نوع بسته بندی و نیز از نظر داشتن یا نداشتن ماده لزج کننده و یا مواد اسپرم کش با یکدیگر متفاوت هستند و انتخاب نوع بسته به تجربه شخصی و در صورت نیاز راهنمایی پرسنل بهداشتی انجام می گیرد. نکته حائز اهمیت در تهیه کاندوم، تهیه از داروخانه ها و یا مراکز بهداشتی معتبر و توجه به تاریخ مصرف آن چه در هنگام خرید و چه در زمان مصرف  است.

در مصرف کاندوم مردانه به موارد ذیل به دقت توجه کنید:

- پس از خارج کردن کاندوم حلقه شده از درون بسته بندی، در زمان نعوظ  کامل آلت، حلقه ارتجاعی  سر کاندوم را بر روی  نوک آلت  قرار دهید و کاندوم را باز کرده و بر روی آلت  بکشید. کاندوم باید تمام طول آلت تا قاعده آلت را بپوشاند.

- در انتهای کاندوم در قسمت بسته آن کلاهکی تعبیه شده است تا در زمان انزال، بدون پاره شده کاندوم، منی را در خود جای دهد. توجه داشته باشید که در هنگام کشاندن کاندوم بر روی آلت، درون این فضا هوا جمع نشود؛ چراکه هنگام انزال فضایی برای منی نمی ماند و خطر پاره شدن کاندوم وجود دارد. برای این منظور با فشار دادن کلاهک سر کاندوم در هنگام پوشیدن کاندوم، هوا را خارج نمایید. همچنین توجه نمایید که کاندوم نباید تا انتها کشیده شود و قسمت کلاهک آن باید در مقابل نوک آلت آزاد باشد تا پذیرای منی در هنگام انزال باشد.

- پس از نعوظ آلت و پیش از نزدیکی باید کاندوم بر روی آلت کشیده شود. توجه داشته باشید که حتی در ترشحات پیش از انزال نیز ممکن است اسپرم  موجود باشد که در صورت عدم استفاده از کاندوم  خطر بارداری با همین ترشحات نیز وجود دارد.

- کاندوم را دور از نور و حرارت نگه دارید چراکه این عوامل به کاندوم آسیب می رساند و خطر پاره شدن در حین مقاربت را می افزاید.

- از مصرف کاندوم تاریخ مصرف گذشته اکیدا خودداری کنید زیرا احتمال پارگی کاندوم وجود دارد.

- پس از انزال بلافاصله آلت را با گرفتن قاعده کاندوم از واژن خارج کنید. در صورت تأخیر، آلت از حالت نعوظ خارج می شود و احتمال نشت منی جمع شده درون کاندوم و در نتیجه خطر حاملگی وجود دارد.  در صورتیکه بدون گرفتن قاعده کاندوم با دست، آلت را خارج نمایید، ممکن است آلت بیرون آمده و کاندوم حاوی اسپرم درون واژن بماند و احتمال حاملگی را بیفزاید. در صورت وقوع پیش بینی نشده هر یک از این وقایع و یا در صورت پارگی کاندوم حین مراقبت، به فکر استفاده از روش پیشگیری اورژانسی باشید.

- در صورت پارگی کاندوم در حین نزدیکی، بلافاصله آلت را خارج کرده و کاندوم جدید استفاده نمایید. لذا لازم است که همواره پیش از شروع مقاربت حداقل دو کاندوم در دسترس داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای یک کاندوم، بدون روش پیشگیری مقاربت ننمایید.

- کاندوم وسیله ای یکبار مصرف است. برای هر بار مقاربت از یک کاندوم جدید استفاده کنید. سر کاندوم مصرف شده حاوی  منی را گره بزنید تا منی از آن بیرون نریزد. کاندوم گره زده را درون یک کیسه نایلونی انداخته، درب کیسه را ببندید و درون سطل آشغال و نه توالت بیندازید.

- کاندوم می‌بایستی در هر مرحله از مقاربت و در هر نوع رابطة جنسی استفاده شود مثلاً زمانی که آلت در تماس با دهان، واژن و مقعد است، برای محافظت از ابتلا به بیماریهای مقاربتی باید از کاندوم استفاده کرد.

- برای انجام رابطة جنسی اگر می‌خواهید از لزج کننده استفاده کنید برای آنکه این مواد اثر محافظتی کاندوم را کم نکنند و یا حتی آنرا از بین نبرند، باید از مواد با پایة آبی مانند ژل‌های مناسب (مانند KY) استفاده نمایید. لزج کننده‌های با پایة روغنی مانند وازلین، روغن بچه یا لوسیونها می‌توانند مواد کاندوم را حل کرده و اثر محافظتی آنرا از بین ببرند.


کاندوم زنانه چیست و چگونه مصرف می شود؟

کاندوم زنانه محافظی از جنس پلی اورتان است که در هر دو سمت خود حلقة ارتجاعی دارد. یک حلقه بسته‌ است که داخل واژن (مهبل) قرار می‌گیرد و سمت دیگر باز است که در ورودی واژن جای می‌گیرد.

کاندوم زنانه از سمت حلقة بسته به داخل واژن فرستاده می‌شود. سمت دیگر، حلقة باز کاندوم زنانه است که در دهانة واژن جای می‌گیرد و در هنگام مقاربت، آلت وارد آن می شود. در این صورت کاندوم دیوارة واژن را می پوشاند و چون فضای بسته ای را بوجود می آورد که آلت مردانه داخل آن قرار می گیرد، سدی را میان اسپرم و ورودی رحم ایجاد می‌کند. کاندوم مردانه و زنانه نباید همزمان با هم استفاده شوند چرا که در هم قفل می‌شوند.

کاندوم زنانه تا 8 ساعت پیش از رابطة‌ جنسی می‌تواند جایگذاری گردد. کاندوم مصرف شده  همانند کاندوم مردانه گره زده شده، درون کیسه پلاستیکی سربسته گذاشته شده و به سطل آشغال انداخته  می شود و نه در توالت. پس از آنکه کاندوم مصرف شد نباید مجدداً مصرف شود. یک کاندوم بایستی از ابتدا تا انتهای هر رابطة جنسی استفاده گردد تا از حاملگی و بیماریهای مقاربتی پیشگیری شود. هیچگاه از لزج کننده های با پایه روغنی مانند روغن معدنی، وازلین و یا روغن کودک به همراه کاندوم استفاده نکنید زیرا که این مواد می‌توانند مادة لاتکس کاندوم را در خود حل کند و اثر آن را از بین ببرند. اکثر کاندوم های موجود در بازار، خود مواد لزج کننده دارند. اگر می خواهید سطح خارجی کاندوم را بیشتر لزج کنید، تنها از لزج کننده های با پایه آب مانند بعضی از ژل های لزج کننده که در داروخانه ها موجودند استفاده نمایید. در صورتیکه پس از خارج نمودن کاندوم از محافظ آن، مشاهده کردید که کاندوم خشک و سفت به نظر می‌رسد و یا تاریخ مصرف آن گذشته است، آنرا بیرون انداخته و از کاندوم دیگری استفاده نمایید. بنابراین بهتر است همیشه چند عدد کاندوم در دسترس داشته باشید. بهتر است کاندوم‌ها را قبل از مصرف در محلی خنک و خشک نگه دارید.

کاندوم تا چه حد مؤثر است؟

در طی دوره یکساله، 15 زوج از 100 زوجی که تنها از کاندوم مردانه برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌نمایند ممکن است به صورت اتفاقی باردار شوند. کاندوم زنانه کمی کمتر از نوع مردانه قابل اعتماد است چرا که از هر 100 زوج استفاده کننده از آن، 21 زوج احتمال بارداری در طی یک سال دارند. این ارقام به صورت متوسط ارائه شده است و احتمال حاملگی برای هر زوج وابسته است به مصرف صحیح کاندوم در تمام زمانهایی که یک زوج رابطة جنسی دارند. قابل ذکر است که بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از مواد اسپرم کش در داخل کاندوم کمک چندانی به بهتر شدن کارآیی آنها ندارد.

فراموش نکنیم که اصل اساس در کارآیی روش‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته، انتخاب روش مناسب جهت هر فرد و استفاده دائمی و مناسب از آن روش مطابق دستورالعمل آن است.
پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی

اکثر کاندوم‌های مردانه که از لاتکس ساخته شده‌اند می‌توانند در مقابل بیماریهای مقاربتی از جمله ایدز نیز محافظت ایجاد کنند. بنابراین همیشه از کاندوم‌هایی از جنس لاتکس استفاده نمایید. برای کسانی که به لاتکس حساسیت دارند، کاندوم‌های مردانه و زنانه از جنس پلی اورتان وجود دارند که می‌توانید از بازار تهیه نمایید. بدیهی است در صورتیکه زخم‌هایی در محل غیر پوشیده با کاندوم وجود داشته باشد، کاندوم در پیشگیری از انتقال بیماری کمک نمی‌کند. برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی لازم است که همواره کاندوم استفاده شود حتی اگر روش دیگری برای پیشگیری از حاملگی مانند قرص ضد بارداری مورد استفاده است.
عوارض جانبی احتمالی

اکثر مردان و زنان مشکل خاصی با کاندوم ندارند. بعضی از عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: حساسیت به لاتکس کاندوم، حساسیت به مواد اسپرم کش و لزج کننده‌هایی که در برخی کاندوم‌ها وجود دارد.  کاندوم ممکن است در کاهش لذت جنسی برخی مردان نقش داشته باشد.
کاندوم برای چه کسانی مناسب است؟

زوجهایی که آنقدر مسؤولیت شناس هستند که بتوانند پیش از هر رابطة‌ جنسی از کاندوم استفاده کنند. افرادی که می‌خواهند از ابتلا به بیماریهای مقاربتی و ایدز پیشگیری کنند، باید از کاندوم استفاده کنند حتی اگر از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری مانند قرص یا IUD استفاده می کنند. کاندوم روش مناسبی برای کسانی است که به دنبال یک روش ارزان قیمت پیشگیری از بارداری هستند.
از کجا باید کاندوم تهیه نمود؟

کاندوم  به آسانی و بدون نیاز به تجویز در تمام داروخانه‌ها قابل خریداری است. بسیاری از مراکز بهداشتی نیز کاندوم رایگان در اختیار قرار می دهند. کاندوم در سایزها، بافت و رنگهای مختلفی تولید می‌شود

منبع: http://www.javanesalem.ir/information-contraception-fa.html?page=contraceptive.htm

 

 

دسته بندي: زناشویی,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی