close
تبلیغات در اینترنت
کنار آمدن با استرس هاي مالي و اقتصادي

ندای مشاور

کنار آمدن با استرس هاي مالي و اقتصادي
امروز جمعه 03 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

کنار آمدن با استرس هاي مالي و اقتصادي

کنار آمدن با استرس هاي مالي و اقتصادي

مشکلات مالي مي تواند منجر به بيخوابي، افسردگي، و رفتارهاي اعتيادي مثل مصرف موادمخدر و الکل شود. براي کنار آمدن با اين مشکلات لازم است قبل از اينکه...
استرس داريد. از کجا مي دانم؟ چون روزانه صدها ايميل از کساني دريافت مي کنيم که با چنين استرس و اضطراب هايي دست و پنجه نرم مي کنند.

براي برخي از آنها، ترکيبي از قيمت بالاي بنزين و مسير 40 دقيقه اي تا محل کارشان اين استرس را به وجود آورده است. خيلي هاي ديگر ساعت هاي کارشان را پايين آورده اند. خيلي هاي ديگر از بالا بودن قيمت ها اعصابشان خرد است. اکثر مردم در سرتاسر کشور از وضعيت اقتصادي گله دارند و اين مسئله نه تنها به جيبمان بلکه به سلامتيمان هم فشار مي آورد.


مشکلات مالي مي تواند منجر به بيخوابي، افسردگي، و رفتارهاي اعتيادي مثل مصرف موادمخدر و الکل شود. براي کنار آمدن با اين مشکلات لازم است قبل از اينکه آن کنترل شما را به دست گيرد، شما کنترل آن را به دست گيريد. اگر در حال حاضر کنترل شما را به دست گرفته است، زمانش رسيده که آن را باز پس گيريد. اين يعني تمريناتي آماده داشته باشيد که وقتي نياز به آرام کردن خود داشتيد از آنها استفاده کنيد:


- موقعيت را ارزيابي کنيد


ممکن است نگران صورتحساب کارت اعتباريتان يا اجاره خانه باشيد اما پنهان کردن آن در کشوي دراور هيچ کمکي به شما نخواهد کرد. بايد همه قبض ها و چک ها را بيرون بياوريد و جلوي رويتان بچينيد و ببينيد که اوضاع چقدر خراب است. شايد متوجه شويد که اوضاع آنطور ها هم که فکر مي کرديد نابسامان نيست يا شايد هم بدتر از آن چيزي است که گمان مي برديد. اما در هر دو حالت دانستن وخامت اوضاع  هميشه اولين قدم است. دومين قدم يک نقشه براي حمله است و اين يعني پيدا کردن کمي پول در حساب ها و خرج کردن آن در راه برطرف کردن مشکلات مالي. وقتي اين برنامه را اجرا کرديد، بايد آن قرض-پولي که براي پرداخت جور کرده بوديد—را در ذهن نگه داريد. شايد اينکار به نظرتان خيلي مفيد نباشد اما براي سلامتي ذهنيتان لازم است.


بيشتر از يک ساعت در هفته به قرضتان فکر نکنيد. آن ساعت زماني است که قبض ها را پرداخت مي کنيد و همان زماني است که اعصابتان سر اين موضوع داغان است و زجه موره راه مي اندازيد. ساير زمانها بايد تا مي توانيد مفيد باشيد و تا مي توانيد درمورد راه هاي مثبت براي پول درآوردن و پول پس انداز کردن فکر کنيد. از اين واقعيت که هر کاري که از دستتان برمي آمده را انجام داده ايد خوشحال باشيد و شب ها راحت بخوابيد.


- يک دوست پيدا کنيد


استرس هاي مالي معمولاً منجر به احساس خجالت مي شود. مردم از اينکه قسط ها و کرايه خانه شان پشت هم عقب بيفتد و قبض ها پرداخت نشده باقي بماند احساس خجالت مي کنند. اما مخفي کردن اين مشکلات درون خودتان هيچ مشکلي را حل نمي کند.


تنهايي کشنده است اين يعني استرس را بيشتر مي کند. اين درحالي است که درد دل کردن با يک دوست مي تواند خيلي از دردهايتان را تسکين دهد. دوستي را پيدا کنيد که از هر جهت با او راحت باشيد و بعد همه چيز را به او بگوييد. در اين اقتصادي که کشور ما دارد، مطمئن باشيد که خيلي از دردهاي شما دردهاي او هم خواهد بود.


- به خودتان استراحت دهيد


همه ما چيزهايي داريم که با آنها احساس آرامش مي کنيم. براي من يک دو يا پياده روي طولاني اينکار را مي کند. براي خيلي هاي ديگر يوگا، مديتيشن، يا حمام آب گرم کمک کننده است. هر روز يک مدت زمان، هرچند کوتاه—حتي در حد نيم ساعت—را صرف کاري کنيد که به شما آرامش مي دهد. آن کار را طبق برنامه پيش ببريد و هر کاري که از دستتان برمي آيد انجام دهيد که حتماً به آن برسيد. درست است که استرستان را به طور کامل از بين نمي برد اما به به آزاد شدن خيلي از فشارهايتان کمک مي کند.


- شکرگذار باشيد


استرس داشتن و شکرگذار بودن در يک زمان غيرممکن به نظر مي رسد، به خاطر همين وقتي قبض را مي بينيد و مي فهميد که اصلاً قدرت پرداخت آنرا نداريد، يک نفس عميق بکشيد و شکرگذاري کنيد. اگر فکر مي کنيد کمکتان مي کند ليستي از چيزهايي که به خاطر آنها هميشه شکرگذار خداوند هستيد تهيه کنيد، به فرزندانتان، همسرتان، کارتان، سرگرمي هايتان و ... فکر کنيد.


کليد راهتان اين است که به همه چيز خوشبين باشيد. شايد اول کار به نظرتان برسد که داريد خودتان را مجبور به مثبت انديشي مي کنيد اما بعد از گذشت مدتي کم کم پي به نقاط مثبت زندگيتان مي بريد و منفي ها کم کم از ذهنتان دور مي شوند.


- تا مي توانيد صرفه جويي کنيد


خيلي چيزها در دنيا هست که ما بعنوان يک مصرف کننده کنترل روي آن نداريم. نمي توانيد قيمت بنزين را پايين بياوريد. چانه زدن موقع خريد هم خيلي نمي تواند کمکتان کند و بالا و پايين رفتن تورم و قيمت بازار هم دست شما نيست. اما کاري که از عهده تان برمي آيد اين است که به بقيه مسائل ماليتان توجه کنيد. اين شما هستيد که مي تواند تصميم بگيرد که وارد يک فروشگاه نشود و پولش را صرف خريد چيزي که واقعاً به آن نياز ندارد  نکنيد. اين شما هستيد که مي تواند به فرزندانتان بگويد که اين هفته نمي توانيد براي آنها يک اسباب بازي تازه بخريد و اين شما هستيد که تصميم مي گيريد که شام را به جاي اينکه به و آيک رستوران گران قيمت برويد، در خانه صرف کنيد. معمولاً وقتي مي خواهيم از شر استرس خلاص شويم به پول خرج کردن روي مي آوريم چون فکر مي کنيم که لياقتش را داريم. اما از من مي شنويد پول خرج کردن در مواقعي که با مشکل مالي مواجه هستيد، فقط به استرس و فشارهايتان اضافه مي کند، همين!


نکات بيشتر؛


هيچوقت اجازه ندهيد که مسائل مالي ناراحتتان کند. ما به شما کمک مي کنيم با استرس مسائل مالي و اقتصادي خود کنار بياييد.


پرسش: من مشغول شروع کردن يک کار درخانه هستم و از نظر مالي تحت فشار زيادي مي باشم. چطور مي توانم با اين استرس و اضطراب ها کنار بيايم؟


پاسخ: پاسخ کوتاه اين سوال اين است: بايد ياد بگيريد که با آن حس زندگي کنيد. مطمئناً با شروع اين کار براي مدت زمان زيادي اين احساس را خواهيد داشت. نمي گويم بي خيال باشيد. نه فقط بايد با واقعيت مسئله کنار بياييد. هر کسي که کار جديدي را شروع کند چنين احساسي خواهد داشت، مگر اينکه ارث کلاني به او رسيده باشد و هدفش از شروع آن کار پول درآوردن نباشد.


بااينکه آزادي هاي شغل آزاد بسيار فريبنده و اغواکننده هستند اما باوجود فوايد بيشمار، اين شغل ها معايبي نيز دارند. يکي از اين معايب ريسک مالي و بي ثباتي درآمد شماست. اين مسئله مخصوصاً اگر خانواده اي داشته باشيد که مجبور باشيد خرج آن را تامين کنيد، بدتر هم مي شود.


پس فشاري که حس مي کنيد لزوماً نشاندهنده اين نيست که راهي که مي پيماييد اشتباه است. اين اشتباه همان انگيزه اي است که باعث مي شود صبحها به جاي اينکه براي بازي بيليارد برويد، سر کارتان حاضر شويد. اينکه وقتي کار جديدي را شروع مي کنيد هيچگونه دغدغه و استرس مالي نداشته باشيد، نگران کننده تر است. چون ناداني خالص است و اگر اينطور احساس مي کنيد، شايد بهتر باشد کمي واقعبينانه تر کار خود را بررسي کنيد.


براي پاسخ به سوال شما، يعني نحوه برخورد با اين اضطراب ها، پاسخ من اين است:


اگر ازدواج کرده ايد، حتماً همسرتان را هم باخودتان همراه کنيد. به اين ترتيب کارتان مي شود يک "برنامه خانوادگي." ريسکي که بايد بپذيريد را تعيين کنيد و ميزان ريسکي که براي هرکدام از شما غيرقابل تحمل مي شود را هم بررسي کنيد. تا محدوده خود پيش برويد اما هيچوقت بيشتر از آنچه در تحملتان است پيش نرويد چون آنوقت اضطراب هاي ناشي از شما بازده کاريتان را خراب مي کند، همچنين زندگي زناشوييتان را.


گاهي از اوقات، اضطراب از اغراق کردن چيزي که فکر مي کنيم با شکستمان برايمان اتفاق مي افتد در ذهنمان، ايجاد مي شود. هروقت حس کرديد که ذهنتان از کنترل خارج مي شود و با بدترين ترسهايتان روبه رو مي شود، سريعاً جلوي آنرا بگيريد. بدترين چيزي که ممکن است اتفاق بيفتد چيست؟ آيا مي توانيد با آن کنار بياييد؟ چقدر احتمال اتفاق افتادن آن وجود دارد؟ براي اينکه اين بدترين کابوستان اتفاق نيفتد چه کار مي توانيد بکنيد؟ مطمئناً راهي هست که بتوانيد روي آن حساب کنيد.


شايد فکر رها کردن آن کار و برگشتن به کار ثابت حالتان را بهم زند اما مطمئن باشيد که نمي کشدتان. يادتان باشد، اين هميشه مي تواند يک انتخاب باشد، همينطور فروختن ماشينتان، حراج گذاشتن لباسهايتان و ... هيچکدام از اينها مسلماً چيزي نيست که دوست داشته باشيد اما با کمک آن مي توانيد باقي بمانيد.


اکثر مشکلات مالي که ما معمولاً نگران آنها هستيم اتفاق نمي افتد و اگر هم اتفاق بيفتد باز هم مي توانيم جان سالم به در ببريم. البته اگر قرار باشد تا آخر عمرتان به همين کار آزاد مشغول باشيد شايد مجبور گرديد برنامه ريزي هاي طولاني مدتي براي کاهش هزينه ها صورت دهيد. بايد انتظار اين را داشته باشيد که ممکن است تا سه سال هيچ سودي عايدتان نشويد و بعد وقتي زودتر از اين زمان به سود رسيديد، مطمئن باشيد که خيلي خوشحال خواهيد شد.


بايد ياد بگيريد که چطور از اضطراب هايي که هر روز با آن از خواب بيدار مي شويد، بيشترين استفاده را ببريد.


مردمان

http://mardoman.net//success/financialanxiety/

 

دسته بندي: مشکلات فردی,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی