close
تبلیغات در اینترنت
شکل گیری و تحول عزت نفس

ندای مشاور

شکل گیری و تحول عزت نفس
امروز شنبه 31 شهریور 1397
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آدرس سایت: nmoshaver.ir

کانال تلگرامی ندای مشاور «نگاه نو»
 برای ورود و عضویت همینجا کلیک کنید.

توجه...               توجه...
به خاطر گسترش امکانات و مزایای نسبی اینترنت گوشی های همراه ، خدمات مشاوره  خصوصی ندای مشاور از طریق  پی وی تلگرام نیز امکان پذیر می باشد.آدرس پی وی در کانال تلگرام موجود می باشد.

طبق قوانین سایت پست های ارسالی انجمن سایت بعد از دریافت پاسخ قابل حذف شدن نمی باشد. لذا کاربران محترم باید قبل از طرح مشکل به شکل عمومی ، از غیر محرمانه بودن محتوای پست خود اطلاع و اطمینان حاصل نمایند.
لطفا پیام های مشاوره ای را به غیر از بخش های مشاوره عمومی (انجمن سایت یا گروه تلگرام) و مشاوره خصوصی و غیر رایگان (ایمیل یا مشاوره خصوصی تلگرامی) در سایر بخش های سایت مانند باکس نظرات مطالب و مقالات یا لینک ارسال پست جدید یا ارسال پیام قرار ندهید.

آخرين ارسالي هاي انجمن

شکل گیری و تحول عزت نفس

از عزت نفس به عنوان احساس ارزشمند بودن یاد شده که از مجموع افکار واحساسات ،عواطف وتجربیات خودمان در طول زندگی ناشی می شود واین احساس هم بر اساس آگاهی ها یا برداشت ها ی ما از خودمان است وآن هم به نوبه خود بیشتر ناشی از تجربه های اجتماعی ماست. ...

حدود یکصد سال پیش جامعه شناسی به نام " کولی "چنین نوشت:

نگرش ما از خود مانند آینه ای است که ارزیابی های تصوری دیگران نسبت به ما را منعکس می کند.

بنابراین " خودانگاره" که مفهوم عزت نفس را می سازد به نظر می رسد که تحت تاثیر محیط بیرونی شکل می گیرد وساخته می شود.گرایش اساسی به داشتن احساس خوب نسبت به خود ودنیای اطراف چیزی است که همه ما با آن به دنیا می آییم با این حا ل با گذشت زمان این تما یل طبیعی به طرق مختلف مورد تهدید قرار می گیرد ، دراین خصوص پژوهشگران متغیرهای زیادی را بررسی نموده اند که به پاره ای از آن ها پرداخته می شود:

الف : شیوه پرورش :

کیفیت روابط در دورا ن کودکی اهمیت اساسی دارد زیرا در این زمان است که بذرهای عزت  نفس کاشته می شود ،تصور می شود که مادر از این لحا ظ نقش محوری ایفا می کند اگر مادر با فرزند رابطه سالم داشته باشد کودک خواهد توانست در مورد خود وتوانایی برقراری روابط شخصی و صمیمی در بزرگسالی احساس مثبت داشته باشد و عکس این موضوع صادق است ، شکست در ایجاد همبستگی عاطفی به مادر می تواند به اضطراب دایمی ناشی از بی توجهی یا طرد منجر شود .پیام هایی که کودکان به مرور و با گذشت زمان از افراد مهم پیرامون خود در مورد خودشان دریافت می کنند برای عزت نفس آن ها بسیار مهم است بعلاوه عزت نفس خود پدر ومادر ،عملکرد وساختار خانواده نیز درمیزان عزت نفس کودک اهمیت دارد.


ب:بدرفتاری جسمی یا جنسی:

" هرکه  بیشتر محبت می کند  بیشتر کتک می زند ! " جمله ا ی است  که اغلب برای توجیه بد رفتاری  جسمانی با بچه ها به کار می رود ، اینگونه بد رفتاری جسمانی به  مرور زمان در قربانیان احساس درماندگی ایجاد می کند.تنبیه یا تهدید شدن به آن می تواند عزت نفس را به شدت تحت تاثیر قرار دهد ،آثار بدرفتاری جنسی در دوران کودکی نیز خود را در سرتا سر زندگی قربانی نشان می دهد ،باورهای منفی درباره خود که از بدرفتاری جنسی دوران کودکی ناشی می شود عزت نفس را پایین می آورد قربانیان این گونه بدرفتاری ها اغلب باور دارند که "بی ارزش یا بد "هستند ونسبت به دیگران احساس حقارت می کنند.

گایل لیند تفیلد در کتاب خود تحت عنوان "عزت نفس "می نویسد:
حتی ایما واشاره یا کنایه های نامناسب ،بی دلیل وغیرمستقیم به کودک نیز می تواند رشد یک خودانگاره ی مثبت را تهدید کند.

ج :ظاهر جسمانی

امروزه در جوامع به " خوش ظاهر بودن "در هر سنی اهمیت ویژه ای داده می شود ،باور بر این است که خود انگاره ی جسمانی یکی از اولین  سنگ بنا ها ی عزت نفس در کودکان است کسانیکه  جذاب به حساب می آیند  بیشتر از آن هایی که ظاهر خوشا یندی ندارند مورد توجه قرار می گیرند ، سرانجام با ورود به بزرگسا لی برداشت او از ظاهرش اهمیت می یابد (شیهان،1988.گنجی،1378)

د :رویداد های جاری زندگی

عزت نفس یک فرد هرچقدر هم محکم وقوی باشد زندگی همواره موقعیت هایی پیش می اورد که ارزشگذاری مثبت فرد از خودش را به خطر می اندازد .تحقیر شدن یا مورد توهین قرار گرفتن از طرف دیگران ، رد شدن درخواست کار یا پذیرفته نشدن در دانشگاه ،بیماری یا اخراج شدن از کار و... همه می توانند برنگرش مثبتی که فرد از خود دارد آثار مخربی بر جای بگذارد (همان منبع)

http://mohsenazizi.blogfa.com/post-2066.aspx

 

دسته بندي: عزت نفس و اعتماد به نفس,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی