close
تبلیغات در اینترنت
مولفه های اساسی عزت نفس

ندای مشاور

مولفه های اساسی عزت نفس
امروز جمعه 03 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

مولفه های اساسی عزت نفس

پنج مولفه عزت نفس از دیدگاه جامع نگر " اینرونر" در ذیل مطرح شده است ،توصف موارد با استناد به عزت نفس بالا وپایین توسط بربا،1989(میر علی یاری ،1379)مطرح شده است:

تجاربی که کودک در راستای  هر مولفه به دست می آورد نقش اساسی را در ارزیابی از خود ایفا می سازد ،این فرایند ارزیابی ، قضاوت و توصیف های  درونی ازخود را میسر می سازد که عزت نفس نام می گیرد وبه منزله ی بیانیه ای در چگونگی احسا س کودک درباره خویش محسوب می شود. ...

عزت نفس سالم را می توان مورد تقویت قرار داد و یا اینکه آنرا از مسیر حرکت اصلی منحرف ساخت ، شخص با عزت نفس قوی تا حدود زیادی قادر است که در خود جنبه های مثبت مولفه های عزت نفس را تحقق بخشد. در صورت فقدان مولفه های مزبور شخص دچار ناپایداری وناتوانی می گردد.

پنج مولفه عزت نفس از دیدگاه جامع نگر " اینرونر" در ذیل مطرح شده است ،توصف موارد با استناد به عزت نفس بالا وپایین توسط بربا،1989(میر علی یاری ،1379)مطرح شده است:


-          امنیت :احساسی از اطمینان قوی است که شامل این نکات می شود ،احساس راحتی، ایمنی ،وقوف در آنچه که از وی انتظار می رود، توانایی وابستگی به افراد وموقعیت ها ودرک قواعد ومحدودیت ها ، دارا بودن احساس قوی امنیت(می توانم از پشتیبانی دیگران برخوردار شوم)پایه ای است که ساختار مولفه های دیگر بر آن اساس پایه ریزی می گردد از این رو کودکان باید قبل از انجام هر عملی نسبت به آن اطمینان خاطر حاصل نمایند ،چنانچه کودک احساس ناراحتی نماید(نسبت به آنچه که از من انتظار می رود مطمئن نیستم )در جذب مولفه های دیگر عزت نفس با مشکل مواجه خواهد شد.

-          خودپذیری :احساس فردیتی است که اطلاعاتی درباره خود وتوصیف دقیق و واقعبینانه از خود را بر حسب نقش ها ،اسنادها و ویژگی های جسمانی در بر می گیرد.کودکانی که واجد خودپذیری قوی باشند (من خودم را دوست دارم ومی پذیرم ) احساس فردگرایی ، شایستگی، کفایت وتحسین از خود دارند و کودکانی که احساس خود پذیری ضعیفی دارند (من خود را دوست ندارم) در پذیرش خود فاقد اراده اند.

-          پیوند جویی :احساسی از پذیرش ومقبولیت است  بویژه  در روابطی که مهم قلمداد می شوند ، همچنین به معنای احساس پذیرفته شدن  ومورد احترام  قرار گرفتن از سوی دیگران به کار می رود.

کودکانی که دارای احساسات پیوند جویی قوی باشند(احساس تعلق داشتن) رابطه  راحت و رضایتمندی با دیگران برقرار می کنند ،حال آن که احساس پیوند جویی ضعیف در کودک (کسی نمی خواهد با من باشد) منجر به انزوا طلبی واحساس بیگانگی وی خواهد شد.

-   شایستگی:این مولفه  به احساس موفقیت و فضیلت  درکارایی اشاره  دارد وشامل وقوف بر نیرومندی ها ، توانمندی ها و پذیرش ضعف ها نیز می شود .کودکانی که  واجد احساس شایستگی می باشند (من احساس توانایی می کنم  بنابراین می توانم  با هر خطری روبه رو شوم) در بیان تصورات وعقاید خود در ارتباط  با دیگران  بی پروا می باشند اما کودکانی که از  شایستگی  لازم برخوردار نیستند (نمی خواهم کوشش کنم) خود را ناتوان می انگارند و موفقیت های خویش را به بخت واقبال نسبت می دهند ونمی خواهند فرصت هایی در جهت نیل  به موفقیت داشته باشند ،آن ها  رفتارهای خود مغلوبانه دارند واحساس کفایت شخصی نمی کنند.

-   تعهد : در این مولفه دارا بودن هدف و انگیزه درزندگی مورد نظراست بطوری که به خویشتن اجازه دهد تا اهداف واقع بینانه و قابل حصولی داشته باشد ودر قبال پیامد های تصمیمات خود احساس مسئولیت نماید .کودک برخوردار از احساس تعهد قوی (من اهداف مهمی دارم) قادر است عملی را آغاز کند وبر اساس طرح ونقشه آن را پی گیری کند اما کودکی که حس تعهد ضعیفی دارد (من گیج هستم ونمی دانم چه باید بکنم ) در قبا ل اعمال خود مسئولیتی احساس نمی کند و در هنگام مواجهه با مشکل راه حل های مختلف را مورد کاوش قرار نمی دهد.

با تشکر از خانم مهناز مجیری نژاد
http://mohsenazizi.blogfa.com/post-2069.aspx

 

 

دسته بندي: عزت نفس و اعتماد به نفس,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی