close
تبلیغات در اینترنت
انحرافات جنسی 2 - شناخت انحراف جنسی

ندای مشاور

انحرافات جنسی 2 - شناخت انحراف جنسی
امروز چهارشنبه 01 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

انحرافات جنسی 2 - شناخت انحراف جنسی

انحرافات جنسی یا (پارافیلیاها) اعمال یا محرک های جنسی هستند که از رفتار های جنسی بهنجار فاصله دارند، اما در برخی افراد برای دست یابی به انگیختگی وارگاسم ضرورت  دارند. این افراد لذت جنسی را تجربه می کنند، اما نمی توانند به محرک های شهوانی بهنجار پاسخ دهند. تمایلات ورفتار جنسی منحرفانه محدود به اعمال یا محرک های منحرفانه بخصوصی هستند. برخی افراد به صورت گاه به گاه رفتار منحرفانه را امتحان می کنند( مانند دوره های ناشایع طناب پیچی درهنگام فعالیت جنسی یا مبدل پوشی) اما می توانند به محرک های شهوی معمول تر نیز پاسخ دهند در این افراد تشخیص انحرافات جنسی گذاشته نمی شود. دامنه انحرافات جنسی از رفتارهای تقریبا طبیعی، تا رفتارهای مخرب  یا آسیب رسان برای فرد یا هردو شریک جنسی، و درنهایت تا رفتارهایی که سبب آسیب و تهدید کامل جامعه می شوند، متغیر است. .( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

همه گیرشناسی

انحرافات جنسی درصد کوچکی از جمعیت را مبتلا می سازد، ولی ماهیت تکراری ومصرانه این اختلالات موجب شیوع قابل توجه ارتکاب چنین اعمالی می شود. بنابراین بخش قابل ملاحظه ای از جمعیت قربانی مبتلایان به انحراف جنسی می شوند. براساس نظر  "DSM-IV-TR"  شیوع انحرافات جنسی بسیار بیشتراز مواردی است که درمراکز بالینی عمومی تشخیص داده می شود. چون بازار ابزار ووسایل هرزه نگاری مربوط به انحرافات جنسی بسیار داغ وپرطرفدار است. در بین موارد شناخته شده از نظر قانونی، بچه بازیدر بین سایر انحرافات شایع تراست. 10 تا 20 درصد همه کودکان تا سن 18 سالگی قربانی سوء استفاده های جنسی می شوند. شیوع آزارگری جنسی وآزارخواهی جنسی  در برآورد ها کمتر از حد واقعی تخمین زده شده است. انحراف های دفعی یا ترشحی به ندرت گزارش می شوند. و حیوان خواهیبه صورت یک انحراف واقعی پدیده ای نادر است.( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

همانطور که معمولا توصیف می شود انحرافات جنسی به طور عمده ای بیماری مردهاست. یادگار خواهی معمولا همیشه  در مرد ها دیده می شود - هرچند که مواردی از یادگار خواهی و عورت نمایی در زنان مبتلا به وسواس دزدیدن درگزارش " زاویتزیانوس" بیان شده است – (ضیاءالدینی،خردمند،1387). و دربیش  از 50 درصدمنحرفینجنسی،اختلالپیشازسن 18 سالگیشروعشدهاست.  رفتارهایانحرافیبین 15 تا 25 سالگی به اوج رسیده وپس از آن فرو می نشیند. دو اختلالی که بیشتر از همه در محیطهای بالینی مشاهده می شوند، بچه بازی و عورت نمایی می باشند.(لیندزی ، پاول آوادیس یانس ، نیکخو،1377)

تشخیص وخصوصیات بالینی

در "DSM-IV-TR" ملاک های تشخیص انحراف جنسی عبارتند از: وجود خیالات ویژه و تشخیص گذار (پاتوگنومونیک) واحساس نیاز شدید برای اقدام روی خیالات مزبور یا تاثیر آنها در رفتار فرد. خیال مزبور که ممکن است موجب ناراحتی بیمار شود شامل مطالب جنسی غیرعادی است که نسبتا باثبات است وتغییرات آن جزئی است. انگیختگی وارگاسم بستگی به پرداخت ذهنی یا نمایش رفتاری تخیل بیمار دارد. فعالیت جنسی طبق آیین ها یا قالب های خاصی انجام می شود واشیاء بی ارزش، موهن یا غیرانسانی را به کار می گیرد.( کاپلان ، سادوک ، 2007 رضاعی، 1387)

تشخیص افتراقی

بالینگر باید انحراف جنسی را از مواردی که به خاطر کسب تجربه وتازگی انجام می شود وحالت راجعه یا وسواسی ندارد افتراق دهد. فعالیت انحرافی بیشتر دردوره نوجوانی دیده می شود. برخی انحرافات جنسی( به خصوص انواع عجیب وغریب آن) همراه با سایر اختلالات روانی نظیر اسکیزوفرنی هستند. بیماری های مغزی نیز ممکن است سبب آزاد سازی تکانه های انحرافی گردد. ( کاپلان،سادوک|رضاعی،1387)

سیر وپیش آگهی

دشواری کنترل یا درمان انحرافات جنسی ناشی از این واقعیت است که برای انسان ها ترک لذت جنسی سخت است مگر اینکه مطمئن شوند روش های جدیدی برای ارضای جنسی خواهند یافت. مواردی از انحرافات جنسی که همراه با پیش آگهی بد است عبارت است از: شروع زودرس، دفعات بالای اعمال انحرافی، نداشتن احساس گناه یا شرم درمورد اعمال مزبوروسوء مصرف مواد. عواملی که از خوب بودن پیش آگهی و سیر حکایت مي كنند،عبارتند از: وجود فقط یک نوع انحراف جنسی، هوش طبیعی، عدم وجود سوء مصرف مواد، فقدان خصوصیات شخصیتی ضد اجتماعی غیرجنسی، وجود دلبستگی موفقیت آمیز در بزرگسالی، داشتن سابقه مقاربت، و مراجع کردن خود فرد برای درمان نزد درمانگر.(کاپلان،سادوک|رضاعی،1387)

ابراهیم مقامی

دانشجوی رشته مشاوره دانشگاه شهید چمران اهواز

http://amanelahe.blogfa.com/post/104/%D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%282%29

دسته بندي: اختلالات روانی,مسائل جنسی,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی