close
تبلیغات در اینترنت
مهارتها و روشهای امتناع از مواد مخدر

ندای مشاور

مهارتها و روشهای امتناع از مواد مخدر
امروز دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

مهارتها و روشهای امتناع از مواد مخدر

مهارتها و روشهای امتناع از مواد مخدر

همه ما کم و بیش اعتیاد را می شناسیم. حتماً تو هم در این باره چیزهایی از طریق رادیو، تلویزیون و دیگر رسانه های جمعی شنیده ای و یا در بین بستگان و آشنایان کسی را سراغ داری...
حالا اگر دوست داری دانش خودت رو درباره اعتیاد بیشتر کنی، پیشنهاد می کنیم این جزوه را که فقط ده دقیقه از وقتت رو می گیره بخونی ما فکر می کنیم ارزشش را داره.

 


• اگر کسی مواد تعارف کرد باید چکار کنیم؟
• اگر دوستانم زیاد اصرار کردند چه؟
• میشه یکبار مصرف کنم دیگه نکنم؟
• کجا باشم؟ کجا نباشم؟
• بالاخره مواد یعنی چی؟ لذت یا خطر؟
• بالاخره به کی حرفامو بزنم؟
• نقش اعتقادات و پایبندی های دینی در پیشگیری از اعتیاد چقدر است؟
• دو باور نادرست!

از کی بپرسم؟

اگر کسی مواد تعارف کرد باید چکار کنم؟
ما ایرانیها به خاطر فرهنگ سنتی خودمان، رد کردن تعارف دیگران یا به اصطلاح رد کردن دست دیگران را یک کار ناپسند می دونیم. جوانانی که درست فکرمی کنن، هر تعارفی را که مخالف با سلامت خودشون ببینن به راحتی رد می کنن و قاطع و محکم به اون نه می گن.
این که ما بتونیم به دوست خودمون نه بگیم، یک هنر است. باید این را قبول کنیم که نه گفتن میتونه به ما در خیلی جا ها کمک کنه. پس باید این مهارت رو در خودمون تقویت کنیم. از همین امروز رو در بایستی رو کنار بذار و این تمرین رو آغاز کن:
به هر کسی که به تو مواد تعارف کرد قاطع و محکم بگو نه!!!!!!!
• اعتیاد: وابستگی یا نیاز به مصرف هر روز مواد اعتیاد آور

اگر دوستانم زیاد اصرار کردن چی؟

فشار گروه همسالان یکی از مسائل اساسی در امر اعتیاد جوانان به مواد است شاید تو توصیه های معلم، مربی، پدر یا مادرت رو قبول نکنی اما امکان دارد به راحتی حرف های حتی نادرست دوست نزدیکتو بپذیری. به این خاطر که دوستان تو همسن و سال خود تو هستن.
تاثیر افرادی که به شکل تو لباس می پوشن، مثل تو رفتار می کنن و همسن تو هستن روی تو بیشتر است. اکثر معتادان، اولین بار مواد را از دست دوستانشون گرفتن ، پس تو هم باید این آمادگی را داشته باشی که اگر روزی یکی از دوستان نزدیکت به تو مواد تعارف کرد، جلوی رو در بایستی (پیشاپیش به این جمله ها فکر کن: خیلی کیف داره، شنگول می شی، سرحال می شی، بی خیال می شی... و اگر یک کم تردید کنی به تو می گویند: بچه ننه هستی! ترسویی! اول تجربه کن بعد بدش را بگو. هنوز مرد نشدی! ببین برای فلانی و فلانی اتفاقی نیفتاد و ...)
از قبل جوابهایی را برای اصرار بیش از حد دوستانت آماده کن.

میشه یکبار مصرف کنم ، دیگه نکنم؟

هیچکس تو دنیا نمی تونه به تو اطمینان بده که مصرف یکبار مواد، تو را معتاد نخواهد کرد. اکثر جوونها، اول با این طرز تفکر که تفننی مصرف می کنیم، می خواهیم آزمایش کنیم، کنجکاویم بدونیم چیه؟ مصرف مواد را شروع کردن. هیچکس هم با مصرف روزهای اول و دوم،‌فکر نمی کرد معتاد بشه. اصلاً معتادی را دیدی که به خاطر معتاد شدن، مصرف مواد را شروع کرده باشه؟ سوال دیگه اینه که پس این همه معتاد از کجا آمدن؟
شاید تنها یکبار امتحان کردن مواد به اعتیاد منجر بشه. آیا علاقه داری، پریدن از ساختمان بیست طبقه و یا دست زدن به سیم های برق را یکبار هم که شده تو زندگیت امتحان کنی؟ پس به این مسئله فکر کن بعد به این جمله عمل کن.
مواد اعتیاد آور را حتی برای یکبار هم امتحان نکن.
• مواد اعتیاد آور : شامل همه موادی است که روی مغز تاثیر گذاشته و باعث هیجان، افسردگی، رفتار غیر طبیعی و یا گیجی می شود و مصرف مکرر آن وابستگی ایجاد می نماید.

کجا باشم؟ کجا نباشم؟

هر قدر هم در نه گفتن ماهر باشی و در مقابل فشار دوستانت مقاومت کنی، باز یک جمع دوستانه یا تو را به سمت خودش می کشه و یا از نظر روحی و روانی تو را تحت فشار قرار میده.
تو باید بر خلاف جریان آب شنا کنی و این کار سخت و دشواریه و نیاز به انرژی زیادی داره. پس بهتره با علم به این که اکثر معتادان، اولین بار مواد را د رهمین جمعها و میهمانی های دوستانه تجربه کرده اند، این مکان های آلوده را هر چه سریعتر ترک کنی . اگر از قبل با خبر شدی که توی آن مهمانی خاص چه خبره، اصلاً آنجا نرو به جمع های دوستانه که قرار است در آنجا مواد مصرف شود وارد نشو واگر نمی دونستی و رفتی آنجا را ترک کن .

بالاخره مواد یعنی چه؟ لذت یا خطر؟

چون عوارض سوء مصرف مواد به سرعت ظاهر نمی شود، در آغاز بعضی ها تصور می کنن که مصرف مواد خطرناک نیست. اما باید بدانیم که مواد اعتیاد آور یک سم کشنده تدریجی هستن که به مرور زمان اثرشان را نشان می دهند.
بعضی ها برای فروش مواد و یا توجیه مصرفشان به خاصیت های فراوان آن اشاره می کنن. در صورتیکه مواد مخدر دقیقاً اثری معکوس دارن و چون اطلاعات علمی همه جوانان در این مورد کافی نیست، به طور قطع به اشتباه می افتن. به طور مثال آیا می دونی که هر بار مصرف حشیش یا ماری جوانا یا گراس ، هزاران سلول مغزی را که هیچوقت جایگزین نمی شن از بین می بره؟
پس توصیه می کنیم حتماً جزوه خطرات و عوارض مواد اعتیاد آور را ، از همین مجموعه مطالعه کن.
خطرات و عوارض مصرف مواد را بشناس.
• سوء مصرف مواد: بدین معناست که اگر چه فرد نسبت به مواد اعتیاد ندارد، ولی آن را مصرف می کند و در مقایسه با وابستگی حالات خفیف تری نشان می دهد.
بالاخره به کی حرفامو بزنم؟
تحقیقات نشان داده، بچه هایی که راحتتر با پدر و مادرشون حرف میزنن و درد دل می کنن، کمتر به آسیب های اجتماعی ، انحرافات و مشکلات اخلاقی دچار می شن. پس به حرف های پدر و مادرت اعتماد کن. چون پدرها و مادرها، همیشه خیر خواه بچه ها هستن. ارتباط خودتو با پدر و مادرت محکم کن. مسائلت را با آن ها در میان بگذار و از آن ها راهنمایی بخواه.

پدر ها و مادر ها بهترین های روی زمین هستن.

نقش اعتقادات و پایبندی های دینی در پیشگیری از اعتیاد چقدر است؟

تحقیقات در بسیاری از کشور های دنیا نشان داده، کسانی که اعتقادات و پایبندی های مذهبی عمیق تری دارند از خطر مصرف مواد بیشتر در امان هستن.

• اعتقادات و پایبندی های مذهبی خودتو تقویت کن.
دو باور نادرست
دو مورد را باید حتما بدونی، چرا که نوجوانان و جوانان به آن زیاد توجه نمی کنن. اول این که همه فکر می کنن کسی که مواد را به جوونها معرفی می کنه، قیافه اش با بقیه فرق داره و حرکات و رفتار عجیبی از خودش نشون می ده. در صورتیکه بیشتر معتادان بوسیله دوستان و آشنایان نزدیک خودشون به مواد آلوده شدن. پس انتظار چهره های عجیب و غریب را نداشته باش. بلکه به جای آن دوستان و نزدیکتان خودتو دقیقاً بشناس.
دوم این که هیچ معتای روزی که مصرف مواد را آغاز کرد. دلش نمی خواست معتاد بشه. همه فکر می کنن با بقیه فرق دارن و هر وقت که خواستن می تونن ترک کنن، اما این طرز تفکر به اعتیاد منتهی می شه.
جوون به خودش می گه که من معتاد نمی شم، والدینش هم میگن بچه ما اصلا توی این خطها نیست. اما اگر سری به مراکز در مانی اعتیاد و یا مراکز نگهداری معتادان بزنین، میبینید که چه جوون هایی با چه خصوصیاتی گرفتار این بلا شده اند. (قهرمان بسکتبال، نفر ممتاز المپیاد و ... ) همه این ها را گفتیم تا بگوییم:
تو هم در معرض خطر هستی!

از کی بپرسم؟
برای دستیابی به اطلاعات تخصصی و صحیح، چه باید کرد؟
بعضی از جوون ها از نعمت داشتن والدین محروم هستن. بعضی ها هم به علت حجب و حیا و یا احساس فاصله و یا نداشتن روابط صمیمانه، نمی تونن مسائل و سوالات خودشون را با پدر و مادرشون مطرح کنن، به همین خاطر با دوستانشون مشورت می کنن و یا حرف هاشون را پیش خودشون نگه می دارند. وقتی با کسی در دل نکنی، اضطراب و بیماریهای روحی شدت پیدا می کنن و خطر گرایش به مصرف مواد اعتیاد آور افزایش پیدا می کنه، پس اول با پدر یا مادرت صحبت کن و اگر به هر دلیل نشد، از مشاور مدرسه ات و یا مشاوره حضوری مراکز مشاوره و یا مشاوره تلفنی با صدای مشاور به شماره 148 سوال کن، چون باید بدونی که اطلاعات دوست تو، بیشتر از تو نیست . حتی اگر کمی هم بیشتر باشه، تجربه پدر و مادرها را و یا تخصص مشاوران را نداره.
• هنگام سختی، محنت و ناراحتی با پدر و مادر و یا یک بزرگتر قابل اعتماد و یا یک مشاور، مشورت کن.

منبع: http://www.javanesalem.ir/information-hype-fa.html

 

دسته بندي: اعتیاد و درمان,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی