close
تبلیغات در اینترنت
آگاهی دادن به فرزند درباره بلوغ

ندای مشاور

آگاهی دادن به فرزند درباره بلوغ
امروز جمعه 31 خرداد 1398
مشاوره عمومی مشاوره خصوصی

آخرين ارسالي هاي انجمن

آگاهی دادن به فرزند درباره بلوغ

آگاهی دادن به فرزند درباره بلوغ

دوران بلوغ
خیلی از شما کاربران عزیز در سن نوجوانی هستید یا فرزند نوجوان دارید، با مطالعه ی این مقاله با خطرهایی که در این سن ممکن است برای یک نوجوان پیش بیاید و همچنین تغییراتی که همگانی بوده و نباید ایجاد نگرانی کند ،بیشتر آشنا می شوید...

 

انواع تغییراتى كه با شروع دوره نوجوانى رخ مى دهد عبارت است از:

 

الف. تغییر در اندازه بدن: در دوران 3 تا 4 ساله بلوغ، قریب 20 ـ 30 كیلو گرم به وزن و 20 ـ 30 سانتى متر به قد نوجوان اضافه مى گردد. در این دوران به طور كلى، هم اعضاى بیرونى متحول و دست خوش تغییر مى گردد و هم اعضاى درونى.

 

ب. رشد صفات اولیه جنسى: اندام هاى جنسى كه وظیفه تولید مثل را بر عهده دارند دراین دوره رشد مى كنند. این تغییرات بر اثر فعالیت غدد هیپوفیز، آدرنال (فوق كلیوى) و غدد جنسى به وجود مى آید.

 

 

 

ج. رشد صفات ثانویه جنسى: از هنگام بلوغ تفاوت هاى دختر و پسر كاملاً آشكار مى گردد و هر قدر بلوغ بیش تر پیشرفت كند این تفاوت ها بیش تر مى شود. این صفات عبارت اند از: رشد عمومى مو در بدن، تغییرات پوستى، فعالیت بیش تر غدد چربى، تغییرات صدا كه به صورت صداى زیر در دختران و صداى بم در پسران ظاهر مى گردد.

 

 

 

به طور خلاصه مى توان گفت: نوجوان، چه بخواهد و چه نخواهد، این تغییرات در بدن او رخ مى دهد كه هر كدام به نوبه خود، شخصیت او را متأثر مى كند. هرگونه برداشت غلط و اطلاع نادرست و ناقص از این تغییرات مى تواند ضربات جبران ناپذیر را بر نوجوان وارد سازد. بنابراین، والدین موظف اند كودكان خود را از وجود این گونه تغییرات آگاه كنند.

 

 

 

مادر باید دختر خود را از وقوع عادات ماهیانه مطّلع سازد. نباید صبر كند تا او به طور معمول، به سن عادات ماهیانه برسد و از این مرحله اطلاعات روشنى نداشته باشد.

 

 

 

والدین موظف اند پسران را نیز براى ظهور آثار ناشى از بلوغ مهیّا سازند. جوانى كه اطلاع قبلى از تحوّل بلوغ نداشته باشد و تنها شایعات و كنایات مبهمى در این باره شنیده باشد نه تنها آشفته و پریشان مى گردد، بلكه غالباً وحشت مى كند.

 
گاهى سكوت والدین در مورد مسائل بلوغ منجر به سلب اعتماد و اطمینان نوجوانان از والدین مى شود و براى كسب اطلاع، سراغ منابع اطلاعاتى ناقص (دوستان و كتاب ها) مى رود كه گاهى او را با مشكلات جسمى و روانى مواجه مى كنند.
 

 

 

روان شناسى خطرهاى بلوغ

 

الف ـ خودپندارى نامساعد: معمولاًنوجوانان این دوره را با خودپندارى نامساعد سپرى مى كنند; زیرا نسبت به خود، نظر مثبت دارند، ولى به دلیل آن كه محیط اجتماعى با آن ها برخورد مناسب ندارد، آن ها را تحقیر مى كند و مرتب تغییرات بدنى شان را به تمسخر مى گیرد، نوجوانان از هرگونه تشویق و تمجیدى محروم مى شوند و این به تدریج، سبب لطمه دیدن آن ها و خودپندار یشان مى شود و در این صورت، نسبت به خود نظر منفى پیدا مى كنند و عزّت نفس خود را از دست مى دهند.

 

ب ـ شكست و ناكامى: رشد سریع بدنى در دوره نوجوانى با كمبود نیرو همراه مى شود كه در نتیجه به كاهش میزان كار و پیدایش ملالت و خستگى نسبت به هرگونه فعالیت كه مستلزم تلاش است، منجر خواهد شد.

 

 

 

ج ـ آماده نبودن براى تغییرات بلوغ: كمتر نوجوانى است كه تغییرات دوران بلوغ را از قبل شناخته باشد و چون اطلاع ندارد و یا از نظر روان شناختى آماده این تغییرات نیست،ممكن است ضربه ببیند و گرایش هاى نامساعدى نسبت به این گونه تغییرات پیدا كند. دلیل این موضوع گاهى مربوط به والدین است و گاهى مربوط به مدرسه كه سؤال از این مسائل را براى نوجوان قبیح مى دانند. متأسفانه حتى گاهى مربیان بهداشت نیز توجهى به این مسائل ندارند.

 

 

 

د ـ انحراف در نضج و نمو جنسى: ممكن است بلوغ به شكل زودرس و یا دیررس ظاهر شود كه در هر دو صورت، موجب نگرانى و ناراحتى نوجوان مى شود; زیرا به پذیرش اجتماعى او لطمه مى زند و منجر به طرد یا كناره گیرى او از هم سالان مى گردد.

 

 

 

تغییرات همگانى دوران بلوغ

 

الف ـ انزواطلبى: نوجوان با رسیدن به بلوغ، از خانواده و هم سالان منزوى مى شود و بیش تر اوقات با آن ها نزاع دارد و به این مى اندیشد كه چرا اطرافیان او را درك نمى كنند.

 
دوران بلوغ
 

 

 

ب ـ خستگى و ملامت: نوجوان از مدرسه و فعالیت هاى اجتماعى و زندگى ـ به طور كلّى ـ خسته و ملول مى شود و در نتیجه، تا مى تواند كم كارى مى كند; مثلاً بعضى از آن ها مى گویند:ذهنم نمى كشد درس بخوانم.

 

 

 

ج ـ تعارض و ستیزه جویى اجتماعى: نوجوان غالباً ناهمكار، ناموافق و متعارض یا ستیزه جو مى شود و به تدریج، با پیشرفت بلوغ، این حالت كاهش مى یابد و نوجوان به دوستى و همكارى و آزادمنشى علاقه مند مى گردد.

 

 

 

د ـ احساسات تند و بدخلقى: قهر، خشم، میل به فریاد زدن و مانند آن ازخصایص این دوره است. نوجوانى با غم،اضطراب و زود رنجى همراه است و نوجوان با بهانه هاى كوچكى مثل نوع غذا، ساعت خواب و نحوه رفتار دیگران پرخاشگرى مى كند و فریاد مى زند.

 

 

 

هــ فقدان اعتماد به نفس: در حال بلوغ، نوجوان اعتماد به نفس خود را از دست مى دهد، نسبت به خود بى اعتماد مى شود و از شكست مى ترسد. دلیل این موضوع ضعف مقاومت بدن و انتقاد مدام بزرگ سالان است. بنابراین، بیش تر پسران و دختران این دوره را با ابتلا به عقده حقارت پشت سر مى گذارند.

 

 

 

و ـ حیا و عفت افراطى: گاهى تغییرات دوران بلوغ سبب مى شود بعضى از نوجوانان حیا و عفت افراطى پیدا كنند زیرا از این مى ترسد كه دیگران متوجه تغییرات بدنى او شوند و نظر نامساعد نسبت به او پیدا كنند. 14 یكى از علایم علاقه نوجوان به جنس مخالف نیز همین حیا و عفت دانسته شده است كه وقتى به جنس مخالف مى رسد سر به زیر مى اندازد.

 
ماهنامه معرفت
 
تبیان
 
https://www.google.com/reader/view/#stream/feed%2Fhttp%3A%2F%2Fmohsenazizi.blogfa.com%2Frss.aspx
 

 

دسته بندي: خانواده و فرزندان,

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی